miercuri, 10 aprilie 2013

BORUSSIA DORTMUND, ARBITRII SCOŢIENI ŞI REAL MADRID ÎN SEMIFINALE

Meciuri de poveste în Champions League : Dortmund marchează două goluri în prelungiri şi se califică, Galatasaray este eliminată de Real dar impresionează

Galatasaray-Real Madrid 3-2
Tribune pline pe stadionul din Istanbul, în ciuda rezultatului clar din tur, 3-0 pentru madrileni. Turcii au fost şi vor fi întotdeauna fanatici, nu acceptă niciodată înfrângerea ; nici după golul lui Cristiano Ronaldo din minutul 7. Fără nici o grijă după gol, spaniolii sunt cu gândul mai mult la tragerea la sorţi parcă, turci nu mai au nimic de pierdut ; Eboue marchează senzaţional în minutul 57, Sneijder şi Drogba nu se lasă mai prejos în minutele 71 şi 72, totuşi Real Madrid nu se pierde cu firea şi opreşte
elanul turcilor, iar în minutul 90+2, când soarta „dublei” era oricum stabilită, Ronaldo înscrie cel de-al doilea gol. Galata rămâne cu impresia foarte frumoasă, suporterii senzaţionali, cu o seară de neuitat.Atât. Real Madrid este cea care merge în semifinale. Rămâne însă o întrebare : ce s-ar fi întamplat dacă în meciul tur Galata ar fi primit penalty-ul cuvenit iar scorul final ar fi fost 3-1 ?

Borussia Dortmund-Malaga 3-2
După 0-0 din tur, nemţii porneau mari favoriţi. Spaniolii nu au fost de acord, Joaquin deschide scorul în minutul 25. În minutul 40 a egalat Lewandowski, dar nu era suficient : nemţii aveau nevoie de victorie. Pe fondul atacurilor disperate ale Borussiei, Eliseu marchează dintr-un ofsaid
clar, în minutul 82 ! Bucurie mare în rândul spaniolilor din teren, tribune şi marginea terenului, dar nemţii nu sunt de acord ; nici arbitrii scoţieni, cu Craig Thomson la centru. Reus în minutul 90+1 reaprinde speranţele , iar în minutul 90+3, Santana declanşează isteria pe Signal Iduna Park, fostul Westfalenstadion, în ciuda poziţiei evidente de ofsaid.

Arbitrii scoţieni
Alt meci făcut praf de arbitrii împinşi din spate de UEFA. Dortmund-Malaga, două goluri din ofsaid, „asistenţii” dorm ! ultimul gol, cel care a stabilit calificata ! „Centralul” Thomson, vechiul nostru amic, cel care a făcut praf România-Olanda, se întrece pe sine ! Bender îl loveşte cu cotul în figură pe Jesus Gamez, în prima repriză, fără să primească al doilea „galben” şi implicit, cel roşu. Gamez este cel care primeşte cartonaş galben !
Comedia arbitrilor continuă : Webb, Stark, Thomson şi alţii născuţi vor fi prezenţi mereu, indiferent câte meciuri vor mai distruge !

Călin Țurcan : Ideirom Sport